عکس پدیا 

ورزش و سرگرمی – فوتبال


فوتبال

فوتبال یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در جهان است. جذابیت این ورزش سادگی آن است: تنها چیزی که برای بازی لازم است یک توپ است و سپس شما می‌توانید در هرجایی تقریباً بازی کنید – روی چمن، در داخل سالن، در خیابان یا حتی روی ساحل.

 

 

بازی

در هنگام بازی فوتبال، دو تیم با ۱۱ بازیکن سعی می‌کنند توپ را به سمت دروازه حریف برانند. هدف آنها نیز این است که بیشترین گل را به ثمر برسانند. اگر هیچ یک از تیم‌ها گلی نزنند یا در پایان بازی امتیاز ها برابر باشد، این شرایط به نام مساوی شناخته می شود.

 1. دارای دو تیم 11 نفره
 2. دو نیمه 45 دقیقه ای
 3. 90 دقیقه طول می کشد

بازی


توپ بازی

اولین توپ‌های فوتبال از حویج خوکی باد شده ساخته شده بودند که با چرم پوشیده شده بودند. آنها سنگین و بسیار پرت نبودند، به ویژه اگر آب می خوردند. توپ‌های مدرن فوتبال از مواد پیشرفته ساخته شده‌اند و بسیار سبکتر و پرترتر هستند.

 1. ایربگ لاتکس یا بوتیل
 2. آستر داخلی از جنس پلی استر یا پنبه
 3. پوشش بیرونی چرم مصنوعی سبک، اما سخت

توپ


 

 

زمین بازی

یک زمین فوتبال باید صاف و مستطیلی باشد. زمین با خطوط سفید رنگی مشخص می‌شود و دروازه‌ها باید اندازه استانداردی داشته باشند. با این حال، طول و عرض زمین ممکن است متفاوت باشد.

 1. دروازه بان
  هر تیمی دروازه‌بان دارد. اگر دروازه‌بان آسیب ببیند یا اخراج شود، باید جایگزین شود.

 2. مدافعان
  کار آنها متوقف کردن مهاجمان حریف از حمله است، بنابراین دفاع‌کنندگان معمولاً قوی هستند و در ضربه به توپ با سر و تکل‌زنی ماهر هستند.

 3. هافبک ها
  بازیکنان در مرکز زمین باید مهارت‌های عمومی توپ‌رانی خوبی داشته باشند زیرا باید به دفاع و حمله بپردازند.

 4. مهاجم ها
  این بازیکنان عمدتاً بیشترین تعداد گل تیم را به ثمر می‌رسانند. آنها باید در شوت زدن مهارت خوبی داشته باشند.

میدان pitch


 

 

ترکیب 

قبل از شروع بازی، سرمربی بازیکنان را به گونه‌ای سازماندهی می‌کند که فکر می‌کند برای برد بهتر است. این به عنوان فرماسیون یا ترکیب شناخته می‌شود. ترکیب معمولاً مجموعه‌ای از سه یا چهار عدد است که نشان می‌دهد چند مدافع، هافبک و مهاجم وجود دارد. گاهی اوقات تیم‌ها با یک ترکیب شروع به بازی می‌کنند و سپس در طول بازی آن را تغییر می‌دهند.

 • دروازه بان
  هر تیم باید یک دروازه‌بان داشته باشد
 • 4-4-2
  در این تشکیلات اساسی، چهار مدافع، چهار هافبک و دو مهاجم وجود دارند. دو هافبک مرکزی نقش‌های مختلفی دارند – یکی دفاعی و دیگری حمله‌ای.

 • 3-5-2
  این یک ترکیب حمله‌ای است. دو هافبک، که معمولا به عنوان وینگ بک شناخته می‌شوند، باید در دفاع و حمله همکاری کنند.
 • 4-5-1
  این یک ترکیب دفاعی است. تنها یک مهاجم وجود دارد که از حمایت بازیکنان هافبک از باز وسیع بهره می‌برد.

ترکیب فوتبال


قوانین فوتبال


در طی یک بازی، داور با کمک دستیارانش در هر طرف زمین، اطمینان حاصل می کند که بازی به صورت عادلانه انجام شود. فوتبال دارای ۱۷ قانون رسمی است. در ادامه سه قانون بنیادین آن را بیان خواهیم کرد که برای بازی در پارک با دوستان یا در جام جهانی اعمال می شوند.

 1. بدون تماس دست
  تنها دروازه بان در طول بازی مجاز است تا با دست خود توپ را لمس کند، اما تنها در محوطه جریمه. اگر بازیکن دیگری توپ را با دست خود لمس کند، حریف یک ضربه آزاد به دست می آورد. اگر یک دفاع کننده در ناحیه ترجیحی با دست خود توپ را لمس کند، پنالتی تعلق می گیرد.

 2. خطا
  اگر بازیکنی خطایی مانند تکل بد یا توپ را لمس بکند، یک ضربه آزاد (یا پنالتی اگر در داخل ناحیه پنالتی باشد) به حریف داده می شود. برای یک خطا بد، یک کارت زرد به بازیکن نشان داده می شود. اگر آن بازیکن سپس درگیری دومین خطای کارت زرد باشد، او با یک کارت قرمز از زمین بازی اخراج می شود. برای بازی خشن، بازیکن می تواند مستقیماً کارت قرمز بگیرد.

 3. آفساید
  هدف قانون آفساید این است که به تیم های حریف سخت تر شود تا گلی بزنند. حمله کنندگان نمی توانند صرفاً در کنار دروازه منتظر گل شوند – باید حداقل دو مدافع بین آنها و خط دروازه باشند وقتی توپ به آنها منتقل می شود. یکی از این مدافعین معمولا دروازه بان است. اگر بازیکنی به خطا آفساید انجام دهد، تیم دفاعی یک ضربه آزاد دریافت می کند.

 

 

در سراسر دنیا 

فیفا دارای 208 عضو است، اما هر قاره به جز قطب جنوبی نیز اتحادیه فوتبال خود را دارد. این اتحادیه ها بازی را در منطقه اداره کرده و رقابت‌های بین‌المللی در سطح باشگاه و کشور را برگزار می‌کنند.

جام جهانی فیفا 

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) مسئولیت راهبری فوتبال در سراسر جهان را دارد. از سال ۱۹۳۲ فیفا مسابقات بین‌المللی را برگزار کرده تا بهترین تیم فوتبال جهان را پیدا کند. این مسابقه به نام جام جهانی فیفا شناخته می‌شود و مرحله نهایی هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. تاکنون، تنها هشت کشور برنده جام جهانی شده‌اند.

 • برزیل
  5 برد: در سال های 1958، 1962، 1970، 1994، 2002
 • اروگوئه
  2 برد: در سال های 1930، 1950
 • آلمان
  4 برد: در سال های 1954، 1974، 1990، 2014
 • انگلستان
  1برد در سال 1966
 • ایتالیا
  4 برد: در سال های 1934، 1938، 1982، 2006
 • آرژانتین
  2 برد: در سال های 1978، 1986
 • اسپانیا
  یک برد در سال 2010

برندگان جام جهانی فیفا


 

 

مهارت های حمله ای


تیم حمله‌کننده، تیمی است که توپ را در اختیار دارد و به سمت دروازه حریف حرکت می‌کند. هدف بازیکنان این است که با پاس کاری و منتقل کردن توپ به یکدیگر، فرصتی برای گلزنی ایجاد کنند. آن‌ها باید با همکاری و هماهنگی بازی می کنند و سعی می کنند از تیم حریف دوری کنند. در زیر، برخی از مهارت‌های کلیدی اشاره شده است.

 

 • شوت زدن
  اگر بازیکن در موقعیتی برای گلزنی باشد، او  می‌تواند شوت کند. او می‌تواند از داخل یا بیرون پا استفاده کند، اما بالای پا (دروازه‌بانی) قدرت شوت قوی‌تری تولید خواهد کرد.

 • سانتر
  یک پاس از لبه زمین به مرکز، “سانتر” نامیده می‌شود. یک سانتر به منطقه جریمه سخت برای دفاع است و معمولاً منجر به گل می‌شود.

 • ضربه سر
  سر زدن به توپ می‌تواند مهارت حمله و دفاعی باشد. سر زدن به توپ با قسمت وسط پیشانی، بیشترین قدرت و کنترل را به دنبال دارد و از آسیب دیدن جلوگیری می‌کند.

 • دریبل
  در فوتبال، دویدن با توپ در پای به عنوان دریبل شناخته می‌شود. این یک مهارت ضروری برای شکست دادن حریف است.

مهارت های حمله ای

 

ضربه برگردون 

این یک روش واقعاً چشمگیر برای گلزنی است. با این حال، این یک مهارت بسیار دشوار است که برای مسلط شدن نیار تمرین زیادی است. بازیکن با پشت به دروازه قرار می‌گیرد و باید لحظهٔ دقیقی را برای پایان دادن به حرکت انتخاب کند. بهتر است این حرکت را روی زمین نرم تمرین کنید تا از آسیب دیدن جلوگیری شود.

 1. با پاي دوم خود فشار داده و پاي غير حركتي خود را به هوا بلند كنيد

 2. هنگامی که شروع به عقب افتادن می کنید، پای پرتاب کننده را بالا بیاورید. پای دیگر شما باید به زمین بیافتد.

 3. زمانی که پشت شما موازی با زمین است، با بالای پای خود به پشت توپ بزنید.

برگردون

مهارت های دفاعی 


تیمی که توپ را ندارد باید هر کاری که ممکن است برای جلوگیری از گل زدن حریف انجام دهد. در ادامه مهارت هایی که یک تیم ممکن است برای بازیابی توپ یا جلوگیری از گلزدن تیم حریف استفاده کند ذکر شده است. پس از اینکه تیم دفاع کننده توپ را به دست آورد، تبدیل به تیم حمله کننده می شود.

 

 • تکل
  یک دفاع کننده می‌تواند از پای خود برای گرفتن توپ از حمله‌کننده استفاده کند. این عمل با نام تکل شناخته می‌شود و زمانبندی آن بسیار مهم است. اگر دفاع کننده به جای توپ به بازیکن لگد بزند، یک خطا محسوب میشود.
 • علامت گذاری
  با نزدیک شدن به حریف خود، یک دفاع کننده ممکن است بتواند از انجام پاس یا حتی قطع توپ توسط تیم حمله‌کننده جلوگیری کند. این به عنوان علامت گذاری شناخته می‌شود.
 • جلوگیری
  با نزدیک نگه داشتن بازیکن یا حدس زدن به جایی که مهاجم قرار است توپ را بدهد، مدافع می‌تواند توپ را قاطع شود. سپس او می‌تواند حمله‌ای را برای تیم خود آغاز کند.
 • دروازه بان
  دروازه‌بان آخرین دیوار دفاعی تیم است. او می‌تواند از هر قسمتی از بدنش برای جلوگیری از گل استفاده کند. دروازه‌بان‌ها باید قوی، چابک و قادر به واکنش سریع در مقابل تیراندازی‌های حریف باشند.

 


 

مهارت های توپی 


کرنرها، پرتاب‌های خطی، ضربات آزاد و پنالتی‌ها همگی عبارتند از «مهارت های توپی» در فوتبال. تیم‌ها برای به دست آوردن فرصت گلزنی خوب در این حالت‌ها، زمان زیادی را برای تمرین  صرف می‌کنند.

 

 • کرنر
  اگر یک مدافع توپ را بیشتر از خطوط ایستگاه دروازه برای گرداند، تیم حمله‌کننده یک ضربهٔ گوشه دریافت می‌کند. این ضربه از نزدیکترین نقطهٔ گوشه ایستگاه دروازه شروع می‌شود.

 • پرتاب اُوت
  وقتی توپ از خط لمسی عبور می‌کند، تیمی که آخرین بار توپ را پرتاب کرده بود، حق مالکیت توپ را از دست می‌دهد. تیم دیگر می‌تواند سپس توپ را پرتاب و به حمله بپردازد.

 • ضربه آزاد
  اگر بازیکنی خطا در خارج از ناحیه پنالتی انجام دهد، تیم دیگر با یک ضربه آزاد پاداش داده می شود. هر چه این ضربه نزدیک تر به دروازه باشد، فرصتی بیشتر برای تیم حمله کننده برای گلزنی وجود خواهد داشت.
 • پنالتی
  اگر بازیکن تیم دفاعی درون ناحیه جریمه خطایی انجام دهد، تیم حمله کننده با یک شوت یک به یک مقابل دروازه برای ضربه پنالتی مواجه می‌شود.

مهارت های توپی


پنالتی 

در اینجا بهترین مکان‌ها، برای ضربه زدن به پنالتی و روش‌های مختلفی که می‌توانید توپ را ضربه بزنید، گفته شده است. حتی اگر دروازه بان حدس بزند کجا توپ را می‌زنید، احتمالاً نمی‌تواند آن را نجات دهد – مگر اینکه ضربه ضعیف باشد.

 

 1. احتمال بسیار کم است که دروازه‌بان بتواند توپ را نجات دهد.
 2. دروازه‌بان ممکن است توپ را در صورتی که ضعیف شوت شده باشد نجات دهد.
 3. دروازه‌بان احتمالا توپ را به راحتی نجات می‌دهد، مگر اینکه او زودتر از حد لازم پرش کند.

پنالتی ها 


چگونه به توپ ضربه بزنیم ؟

 

 • پاس دادن
  این نوع برای پاس دادن توپ بهترین است.  ضربه زدن به توپ به این شکل ممکن است باعث تولید شوت ضعیفی شود که دروازه‌بان به راحتی می‌تواند آن را نجات دهد.

 • چیپ زدن
  تنها بازیکن اعتماد به نفس باید این شوت را امتحان کند  این شوت نیز نیاز به مهارت بسیار برای رسیدن به هدف دارد.

 • شوت پر قدرت
  یک ضربه قوی، اگر به درستی به سمت هدف زده شود، همیشه در برابر دروازه بان پیروز خواهد شد. با این حال، افزایش قدرت همچنین به معنای دقت کمتر است.

چگونه به توپ ضربه بزنیم


 

 

 


پایان