-برندهای بزرگ-
داستان “مرسدس”،

همچنین تاریخ “خودرو” است. دو شرکت‌ آلمانی پیشرو که توسط گتلیب دایملر و کارل بنز، در زمینه موتور احتراق داخلی و خودرو تاسیس شده یودند، با هم ترکیب شدند تا یک برندی را که اکنون برخی از پیشرفته‌ترین و مطلوب‌ترین خودروهای جهان را تولید می‌کند را تشکیل دهند.

 

.

 

بسياري از نوآوران خودروسازي مي‌توانند براي نقشي که در شکل دادن خودروي مدرن ايفا کرده‌اند، اظهار نظر کنند. اما هيچ کدام نمي‌توانند به سهم کارل بنز، مردی که خودرو را اختراع کرده است برسند. بنز در ژانويه 1886 موتورواگن خود را پتنت کرد، که با موتور يک سيلندری، که با گاز ذغال سنگ رانده می‌شد.

به طور تصادفی، گوتلیب دایملر (Gottlieb Daimler)، مهندسی که در کانشتات زندگی می‌کرد، در سال 1883 موتور بنزینی با احتراق داخلی را ساخته بود. او برای نمایش موتور خود، آن را به یک موتورسیکلت ابتدایی نصب کرده بود. پسرش پل (Paul) آن را در تاریخ 10 نوامبر 1885 برای یک سفر بکار گرفت. نسخه اولیه خودروی شبیه به ماشین دایملر، خودروی چهار چرخه ای با استفاده از یک کالسکه کوچک در سال 1886 بود. هیچ یک از خودروهای دایملر تا سال 1892 به بازار نرفت، اما بنز سال 1888، در یک فروش عمومی، خودروی موتورواگن خود را  به امیل روژر (Emile Roger) در پاریس تحویل داد.

خودروی بنز چندین ویژگی تولید کرد که در هر خودروی امروزی مشترک است. از جمله از این ویژگی ها میتوان به گاز، پلاگین جرقه زن (شمع)، کلاچ و رادیاتور برای خنک کردن آب اشاره داشت.

در سال 1893 بنز ویکتوریا، یک خودروی چهار چرخه با محورهای چرخشی برای بهتر کردن رانندگی تولید کرد. در سال بعد توسعه ویکتوریا به نام ولو (Velo) به عنوان اولین خودروی تولیدی جهان شناخته شد. با این حال، شرکت دایملر که با مرگ بنیانگذار آن در سال 1900 رو به رو شد، تندترین توسعه را در این انقلاب حمل و نقل داشت.
با وجود مرگ بنیانگذارش، مهندس ویلهلم مایباخ و پل دایملر به این نتیجه رسیدند که خودروهای بلند – مانند مدل 1898 Daimler Cannstatt – طبیعت ناپایداری دارند، که باعث شد برای سال 1901 خودروی جدیدی طراحی کنند. این مدل 35 اسب بخار را به وجود آورد که توسط بیشتر سازندگان خودرو برای دهه‌ها پیروی می‌شد.

 

mercedes logo
لوگو مرسدس بنز
(معرفی شده در سال 1926)

 

مسافران خودرو در پشت موتور که با یک شاسی از فولاد فشرده آغوش گرفته شده، نشسته بودند، نه بالای آن! موتور چهار سیلندری با میل لنگ آلومینیومی، که در زیر یک کاپوت و پشت یک رادیاتور لانه زنبوری قرار گرفته بود. خودرو همچنین مجهز به دنده عوض کن، پدال و فرمان با ستون شیاردار که قابلیت تنظیم ارتفاع فرمان را فراهم میکرد، بود. علاوه بر این، مرکز ثقل آن پایین‌تر از هر خودروی قبلی بود، که عملکرد بهتری را فراهم می‌کرد. این خودروی 35 اسب بخار دایملر نام جدیدی نیز به همراه داشت، یعنی مرسدس.
امیل یلینیک (Emile Jellinek)، کارآفرین اتریشی-مجارستانی، 36 خودرو از دایملر، به ازای حقوق بازاریابی انحصاری در چندین منطقه سفارش داده بود.

 mercedes ads
بزرگ و مجلل  (بنر تبلیغاتی مرسدس)

 

کارل آنها را با نام خودروهای مرسدس نامگذاری کرد، به نام دختر یازده ساله‌اش، و این نام به سرعت جایگزین نام دایملر شد. فروش خودروهای مرسدس با مدل 60 اسب بخاری با موتور overhead valves در سال ۱۹۰۳ به شدت افزایش یافت. این مدل پیشرفته‌ترین خودروی بازار بود و به سرعت الهام بخش تقلید کنندگان شد. در دوران جنگ جهانی اول، شرکت‌های دایملر-مرسدس و بنز خودروهای نظامی برای ارتش آلمان تولید کردند. در این زمان آنها به رقبای نزدیک شده بودند و برای مهندسی با کیفیت بالا شهرتی مشابه داشتند.

 

موتورسیکلت سال 1885 شرکت دایملر
موتورسیکلت سال 1885 شرکت دایملر دارای چرخ‌های آهنی در جلو و عقب، با تکیه‌گاه چوبی و یک جفت چرخ کمکی با فنر بود که برای استحکام و تعادل وسیله استفاده می‌شد.

 

بنز با نظارت فردیناند پورشه (Ferdinand Porsche)، خودروهای جذاب‌تری از جمله  Blitzen-Benz مسابقه‌ای تولید کرد که از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۲۴ رکورد سرعت زمینی جهان را در اختیار داشت. در عین حال، مرسدس ماهر در ساخت مدل‌های مختلف در چندین اندازه بود. رکودی که در دهه ۱۹۲۰ آلمان را به زانو درآورد، موجب بالا رفتن سطح تورم و بیکاری شد و باعث شد که شرکت‌های زیادی به اتحادهای مشترک بپردازند. از رقبای دایملر-مرسدس و بنز به همراه یکدیگر در برخی از عناصر تولید و بازاریابی خودرو همکاری محدودی را شروع کردند و شروع به برنامه‌ریزی برای استراتژی آینده‌ خود کردند.

دو شرکت در سال ۱۹۲۶ با هم ترکیب شدند و شرکت جدید به نام Daimler-Benz AG شکل گرفت و خودروها تحت برند Mercedes-Benz بازاریابی شدند. نشان جدید از لوگوی برگ بنز در اطراف ستاره سه پر مرسدس تشکیل شد. کارل بنز زندگی اش به قدری طولانی بود که بتواند تغییرات را ببیند؛ او در سال ۱۹۲۹ در سن ۸۴ سالگی درگذشت. در دهه ۱۹۳۰، خودروهای مرسدس بنز به عنوان خودروهایی لوکس و پرقدرت به شهرت رسید. رایش سوم آلمان علاقه  بسیاری به خودروهای لیموزین بزرگ Grosser داشت، در حالی که پسران بازیگوش از خودروی ۵۴۰K با توربو لذت می بردند و ماشین W125 Grand Prix در مسابقات موتوری اروپا پیروز بود. در طول جنگ جهانی دوم، هنگامی که منابع Daimler-Benz دوباره به هدف نظامی منتقل شدند، حدود ۸۰ درصد ظرفیت تولید این شرکت نابود شد. پس از جنگ، قدرت های اشغالگر، شرکت را به سمت ساخت خودروهای تجاری برای کمک به تلاش بازسازی برند هدایت کردند. تولید خودرو به تدریج از سر گرفته شد و تا سال ۱۹۴۹ که اولین مدل های پس از جنگ خودرو را معرفی کرد، تولید سالانه بیش از ۱۷۰۰۰ دستگاه خودرو شروع، و تا سال ۱۹۵۸ به ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو رسید.

MERCEDESBENZTyp770
مرسدس بنز مدل گروسر (Grosser limousine)

 

مرسدس بنز مدل 540k 1938
مرسدس بنز مدل 540k 1938

 

مرسدس Grosser مدل 1936
مرسدس Grosser مدل 1936

 

مرسدس بنز مدل W125 Grand Prix مسابقه ای
مرسدس بنز مدل مسابقه ای W125 Grand Prix 

 

مسابقات سال 1955 برای مرسدس بنز به عنوان یک نقطه عطف ثابت شد:
مدل W154 j توانست برای دومین بار جایزه قهرمانی جهانی را به خود اختصاص دهد، اما در مسابقه 24 ساعت Le Mans، فاجعه‌ای رخ داد، ماشین 300SLR پیر لووگ (Pierre Levegh) در پی حادثه ای به دیوار محافظ برخورد کرد و خودرو به سمت تماشاگران مسابقه رفت. اجزای و قطعات ریخته/پخش شده، به مردم برخورد کرد و در این حادثه 83 نفر کشته شدند. بنابراین، این شرکت به مدت ۳۰ سال از تمامی مسابقات موتوری انصراف داد و فقط در میانه دهه ۱۹۹۰ به عنوان تأمین کننده موتور برای تیم مک‌لارن به فرمول ۱ بازگشت. تیم مک‌لارن-مرسدس در سال‌های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ با میکا هاکینن (Mika Häkkinen) و در سال ۲۰۰۸ با لوئیس همیلتون (Lewis Hamilton) قهرمانی را به دست آورد.

مرسدس بنز مدل 300 SLR
مرسدس بنز مدل 300 SLR
حادثه Le Mans
حادثه Le Mans

حادثه Le Mans

مرسدس بنز همیشه ترجیح داد که به طور تدریجی فعالیت‌های خود را گسترش دهد. در یک تلاش برای گسترش فعالیت‌های خود، در سال ۱۹۵۸ شرکت آئودی/اتو یونیون را خریداری کرد، اما در سال ۱۹۶۵ آن را به فولکس‌واگن فروخت. مرسدس برای ورود به بازار خودروهای کوچک، خودروی کلاس A خود در سال ۱۹۹۷ را به عنوان یک جایگزین بازاریابی کرد. در حرکتی جسورتر، مرسدس بنز در سال ۱۹۹۸ شرکت کرایسلر را خریداری کرد و سپس پس از هشت سال آن را فروخت و این شرکت دوباره آزاد شد تا فقط بر روی خودروهای مرسدس بنز تمرکز کند.

 

 

اسب کار قابل اعتماد

مرسدس پونتون 180 در سال ۱۹۵۳ معرفی شد و برای مشتریان متوسط مورد هدف قرار گرفت. این اولین سدان میان‌اندازه مرسدس بود. با بادوامی و قابلیت اعتماد خود، نسخه دیزلی ۱۸۰ به عنوان تاکسی در آلمان پس از جنگ گسترش یافت.

اسب کار قابل اعتماد - تاکسی مرسدس

 


 

 

60hp-header-scaled

60 اسب بخار

 • 1883
  گوتلیب دایملر موتور گازی سبک جهان را ساخت؛ شرکت بنز تاسیس شد.
 • 1885
  گوتلیب دایملر و کارل بنز به طور مستقل، اتومبیل را پیشروی کردند.
 • 1893
  راه‌اندازی خودروی بنز ویکتوریا، با ویلو (Velo) در سال بعد ظاهر شد.
 • 1900
  شرکت موتور دایملر تأسیس شد.
 • 1901
  دایملر ۳۵ اسب بخار معرفی شد.
 • 1902
  نام مرسدس به طور کامل برای خودروهای تولیدی دایملر تأسیس شد.
 • 1903
  مرسدس ۶۰ اسب بخار پیشرفته‌ترین خودروی موجود در بازار بود.

 

 

mercedes SSK models

مدل SSK

 • 1922
  بنز توربوشارژر را به یک مسابقه‌ای اضافه می‌کند.
 • 1926
  دایملر و بنز ترکیب می‌شوند و خودروها نام مرسدس بنز را به خود می‌گیرند.
 • 1927
  خودروی مسابقه ای SSK با سوپرشارژر راه‌اندازی می‌شود.
 • 1933
  مدل اقتصادی ۱۳۰H با موتور عقب ناموفق.
 • 1936
  مرسدس اولین خودروی دیزلی جهان مدل ۲۶۰D را تولید می‌کند.
 • 1952
  خودروی مسابقه ای ۳۰۰SL با درب‌های بال‌باز و سیستم تزریق سوخت پیشگامانه، هر دو مسابقات طولانی مدت کاررا پانامریکا و لومان را برنده می‌شود.

 

mercedes - c111 concept header

کانسپت c111

 • 1953
  راه‌اندازی مدل ۱۸۰، اولین مدل از سری پونتون بدون شاسی و نسل بندی مستقیم از کلاس E امروزی.
 • 1959
  مدل ۲۲۰ با پشتیبانی از مناطق خمشی با طراحی علمی، اولین خودرو با عملکرد مناسب در برابر برخورد می‌باشد.
 • 1969
  خودروی مفهومی C111 با موتور روتاری Wankel و طراحی پیشرفته‌ای عرضه شد.
 • 1979
  کلاس S با ارائه کیسه‌ هوا استاندارد، برای اولین بار در جهان.

 

mercedes - MAYBACH header

مارک مایباخ (MAYBACH)

 • 1983
  رونمایی از خودروی اتاق کوچک 190E.
 • 1989
  خودروی جدید SL دارای یک نوار ایمنی است که در صورت واژگونی خودرو، برای حفاظت از سر ساکنین بالا می‌رود.
 • 1996
  خودروی مسابقه ای SLK با یک سقف فلزی قابل تاشو ارائه شد.
 • 1997
  رونمایی از خودروی خانواده کوچک A-Class.
 • 1998
  خرید شرکت کرایسلر توسط مرسدس بنز.
 • 2002
  برند مایباخ آغاز به کار کرد.
 • 2003
  رونمایی از خودروی اسپرت SLR، طراحی و ساخت شده توسط مک‌لارن.
 • 2006
  فروش شرکت‌های کرایسلر / دودج و جیپ.

 


 

 

 

 

پایان