فصل دوم (پارت اول)


 

 

کاتالوگ گیاهان

در اینجا گیاهانی را خواهید یافت که می‌توانند به راحتی برای اضافه کردن طعم به غذاهای شما استفاده شوند و در مناطق معتدل کشت می‌شوند. در غذاهای مختلف از این گیاهان به روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. برگ‌ها، گل‌ها، دانه‌ها یا ریشه‌ها در بسیاری از موارد خوراکی هستند؛ در برخی موارد برگ‌ها و ساقه‌ها به عنوان “گیاهان پخت‌وپزی” استفاده می‌شوند، به این معنی که آن‌ها جوشانده و به صورت سبزیجات سرو می‌شوند.

پیاز

اعضای خانواده پیاز بزرگ به عنوان گیاهان دارویی آشپزی و مواد ضروری آشپزخانه مفید هستند. آنها مقاوم به خشکی هستند و به دلیل این که پیاز هستند، به ندرت مشکلات آفت دارند. برای تمام این گونه های آلیوم، بهترین نتیجه را با شیرین کردن خاک باغ با زغال چوب یا سنگ آهک خرد شده قبل از کاشت بذر به دست می آورید. بهترین زمان برای کاشت سیر، پاییز است، اما شما همچنین می توانید همراه با پیاز و شوید، در بهار آن را کاشت کنید. برگ ها و گل ها را در طول فصل رشد برداشت کنید. هر دو سیر و پیاز می توانند در غذاهای خوشمزه به عنوان یک مزه استفاده شوند. آنها طعم خود را هنگام پختن حفظ می کنند. برگ های تمام اعضای خانواده آلیوم بهتر است به صورت خام استفاده شوند.

 

 

garlic سیر پیاز شوید
شوید و سیر

 

سیر وحشی اسپانیایی سبز
سیر اسپانیایی – سیر وحشی – پیاز سبز

سرخارگل انیس

گل‌های روی گیاه را بردارید یا در بهار گیاه را تقسیم کنید و یا در اوایل زمستان نشاء را در داخل منزل بکار ببرید. نهاده‌های نشاء را وقتی هیچ خطری از یخبندان گذشته باشد، در خاک باغ خوبی بکار بینید. این گیاه در نور خورشید کامل و خاک حاصلخیز و مرطوب خود را خوشحال ترین می‌کند، اما سایه جزئی را نیز تحمل می‌کند. برگ‌های گیاه قبل از گل‌های گیاه طعم بهتری دارند.

سرخارگل انیس
سرخارگل انیس

 


 

لیمو وربنا
Aloysia Triphylla

برای رشد گلدان ها در باغچه، پس از گذشت همه خطرات یخبندان، آنها را در خاک خشک و خوب زهکشی شده و در معرض آفتاب کامل بکار برید. یک گیاه علفی حساس است، بنابراین بهتر است آن را در یک گلدان بزرگ فرو ریخته و در زمستان در مناطق سرد، به داخل منزل منتقل کنید. در مناطق گرم و بدون یخبندان، می توانید آن را برای زمستان بیرون بگذارید.

برگ ها می توانند از گیاه برداشته شده و تازه استفاده شوند. برگ ها را برای تهیه چای لیمویی، سس های لیمویی و روغن ها، یا خرد کردن آنها و اضافه کردن به سالاد و دسر میوه استفاده کنید.

لیمو وربنا
لیمو وربنا

 


تاج خروس
AMARANTH

بذر را مستقیماً در بهار در باغچه بکارید. این گیاه در آفتاب پرده, و در هر نوع خاکی رشد می کند. گیاه تاج خروس غلات می تواند تا 1 کیلوگرم غله در هر گیاه تولید کند، بنابراین شاید نیاز باشد گیاهان را برای حمایت از سرهای بذری آنها پایه گذاری کنید.

درواقع برگ ها را هر زمان که نیاز داشتید برداشت کنید و سرهای بذری را با ساقه هایشان برای خشک کردن و جمع آوری بذرهایشان ببرید.

برگ های جوان را به سالاد اضافه کنید و برگ های بالغ را مانند اسفناج پخت کنید. برای خوردن به عنوان “پاپ کرن” بذرها را در اب کمی یا در تابه خشک کنید.

 

تاج خروس
تاج خروس

شوید
Anethum Graveolens

رشد شوید ساده است و از دانه روییدن آسان است؛ در بهار متوسط در یک نقطه آفتابی در خاک باغ خوب و دارای زهکش خوب که می خواهید رشد کند کاشت کنید، زیرا این گیاه به اختلال حساس است. آن را در نزدیکی گیاهانی که از حشراتی که جذب می کند بهره خواهند برد قرار دهید. در طول تابستان کاشت متوالی را برای حفظ محصول انجام دهید. برداشت برگ ها را تازه یا خشک استفاده کنید. قبل از برداشت آن را به بلوغ برسانید.

از دانه ها در سرکه ها و چای استفاده کنید. از برگ های تازه یا خشک در سالادها و سوپ ها استفاده کنید؛ شوید خوب با ماهی، به ویژه ماهی سالمون، هماهنگ است و مهمترین مواد تشکیل دهنده گراولاکس است.

شوید
شوید

سنبل ختایی
Angelica Archangelica

بذر را در پاییز یا بهار در سایه نیمه‌تاریک در خاک مرطوب و با کمپوست غنی که می‌خواهید در آن رشد کند، کاشت کنید. به دلیل ریشه اصلی و بلند آن (بزرگترین ریشه عمودی) که قابل جابجایی نیست، در تابستان آبیاری کنید زیرا این گیاه از شرایط گرم و خشک نفرت دارد. اگر می‌خواهید بذر جمع آوری کنید یا بذر خودش را برای رشد بگذارید، در پایان تابستان به آن اجازه دهید که بذر بدهد. پس از بذر دادن، این گیاه می‌میرد. برگ‌های آن را قبل از گل دادن بچینید و یا شاخه‌های جانبی آن را قطع کنید. بذرها را هنگام رسیدن جمع آوری کنید. در پاییز دوم، پس از گل دادن، ریشه‌ها را برداشته و خشک کنید.

طعم شیرینی را به نوشیدنی‌ها اضافه می‌کنند؛ برگ‌ها را در کاستاردها، مرباها، دسرهای میوه‌ای و چای استفاده کنید؛ یا انجلیکای کندی شده را برای تزئین کیک تهیه کنید.

 

سنبل ختایی
سنبل ختایی

جعفری
Anthriscus Cerefolium

در خاک مرطوب و کود شده در یک نقطه خنک و نیمه سایه‌ای در هر بهار، هنگامی که دما شروع به افزایش می‌کند، بکارید. جعغری دارای ریشه بزرگی است و از جا به جایی ناراحت می‌شود. در تابستان به این گیاه توجه کنید، زیرا در شرایط گرم و آفتابی سریعاً به بذر می‌رود. برداشت برگ‌ها را از چند نقطه از گیاه بچینید.

جعغری در هنگام خشک کردن طعم خود را از دست می‌دهد، بنابراین برگ‌ها را تازه برای سالادها و پایان دادن به غذاهای پر طرفدار مرغی به کار ببرید.

جعفری
جعفری

 

 

ترب کوهی
Armoracia Rusticana

ترب کوهی یکی از گیاهان خوشبو در جهان است که به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می شود. برای کاشت آن به یک زمین خوب آماده شده نیاز است. باید در مکانی خورشیدی و خاک شنی و خاک بافت خوب کاشته شود. برای جلوگیری از رشد بیش از حد، بهتر است از پایه های بریده شده یا تقسیم شده در یک گلدان بزرگ استفاده شود که در خاک فرو برده شده است. برای بهبود خاک، در پاییز و بهار می توانید کود ارگانیک به آن اضافه کنید.

برای برداشت ریشه های این گیاه، آن را از خاک بیرون کشیده و قطعات ریشه را بردارید. بهتر است این کار را در فصل پاییز انجام دهید.

ریشه تازه رنده شده کاربردهای بسیاری دارد و برای تهیه سسی با کره، به عنوان ادویه در برخی از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ترب کوهی
ترب کوهی

 


 

 

ترخون فرانسوی
Artemisia Dracunculus French

گیاه ترخون، بذر موثر ندارد، بنابراین باید با استفاده از برش ریشه‌ها پراکنده شود که باید بعد از اولین سرماهای زمستانی برداشت شود. آنها را در یک نقطه گرم، خشک و آفتابی بکار برید. گیاهان قدیمی را با تقسیم گله ها در بهار تجدید کنید.

برداشت برگهای ترخون، هنگام نیاز به استفاده تازه، انجام شود. ترخون به خوبی منجمد می‌شود، اما بیشتر از طعم خود را در هنگام خشک شدن از دست می‌دهد.

در املت ها، سالادها، غذاهای مرغ، و سس های خامه ای از ترخون تازه استفاده کنید و یا از آن برای افزودن طعم به سرکه سفید استفاده کنید.

ترخون فرانسوی
ترخون فرانسوی

 


 

 

گل گاوزبان
Borago Officinalis

بذر را مستقیم در باغچه در اوایل بهار در خاک سبک و زهکشی خوبی کاشت کنید. منطقه ای آفتابی را برای کاشت انتخاب کنید. طول فصل رشد را خاک مرطوب نگه دارید. در طول تابستان، برای برداشت برگ های تازه جوان، ساقه های جوان را قطع کنید و گل ها را برای استفاده تازه، یخ زده یا خشک شده بچینید.

برگ های تازه را خرد کرده و به ماست، کرم و سالاد خیار اضافه کنید. گل ها را در نوشیدنی هایی مانند پیمز، در قالب یخ، سالاد یا شکلات پخته شده برای تزیین کیک استفاده کنید.

گل گاوزبان
گل گاوزبان

 


 

خردل
Brassica spp

در پاییز در خاکی که با کود حیوانی یا کمپوست غنی شده است بکارید. نهال‌ها در بهار شکوفا می‌شوند. در صورت عدم وجود خطری از سرمازدگی، می‌توانید در بهار نیز کاشت کنید. هر دانه یک ساقه با چندین گل تولید می‌کند، بنابراین بهتر است آن‌ها را به‌صورت فراوان کاشته و ساقه‌ها را به‌هم چسبانید تا به‌یکدیگر کمک کنند. برداشت ساقه‌ها با لوبیای آن‌ها پیش از رسیدن به کاملی خشک کنید. برگ‌های جوان و گل‌ها را در فصل تابستان برداشت کنید.

برگ‌ها و گل‌ها را به سالاد و غذاهای سرخ‌کردنی اضافه کنید. بذرها را خرد کرده و به سس سالاد یا سس‌های دیگر اضافه کنید یا می‌توانید آن‌ها را برای تهیه خردل خانگی استفاده کنید.

خردل
خردل سیاه – خردل هندی

 


 

 

کالامینت 
Calamintha sp

بهترین زمان برای شروع رشد گیاه، اوایل بهار است. می‌توانید برگ‌های آن را درون گلدان‌ها بکار برید یا بذرهای آن را در زمینی با زهکشی خوب کاشته و پس از گرم شدن زمین، مستقیماً کاشته کنید. همچنین می‌توانید در بهار گیاه را به قسمت‌های کوچک تقسیم کرده و آن‌ها را کاشته و رشد دهید. گیاه به خاکی که کمی قلیایی است علاقه دارد، بنابراین می‌توانید با استفاده از زغال‌چوب یا سنگ آهک خاک اسیدی را شیرین کنید. رشد جدید نیاز به محافظت در برابر یخبندان شدید دارد.

برای به دست آوردن بهترین طعم، بهتر است برگ‌های گیاه را در هنگامی که گل ندارد برداشت کنید. گل‌های آن را نیز هر زمان که نیاز باشد، برداشت کنید.

برای افزایش طعم نوشیدنی‌ها، برگ‌های جوان گیاه را خرد کرده و از آن‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید از برگ‌های جوان گیاه برای تهیه سالاد استفاده کنید.

کالامینتا
کالامینتا

 


 

 

گل همیشه بهار
Calendula officinalis

بذرها را در گلدان در داخل منزل در فصل پاییز یا در خاکی خوب و با زهکشی خوب در آفتاب کامل یا نیمه سایه پس از آخرین سرما در بهار بکار می‌روند. در اوایل تابستان به گلدان یا خاک باغ خوب منتقل کنید. گل همیشه بهار مقاوم است و در مناطق گرم بیرون از منزل برای زمستان بکار می‌روند. گیاه یک دسته کوچک برگ تولید کرده که از آن برگ‌های شبیه به گل مانند مارگاریتا بلند می‌شوند. اگر در باغ گل همیشه بهار رویش می‌دهید، گیاهان را برای حفظ فاصله‌ی آن‌ها ۳۰-۴۵ سانتی‌متر از هم جدا کنید. برداشت گل‌ها را هنگامی که جوان و تازه هستند به طور منظم انجام دهید.

برای آشپزی می‌توانید از پتال‌های خوشبو و کمی تلخ استفاده کنید تا سالادها را تزئین کنید یا آن‌ها را به غذاهای دریایی و گوشتی اضافه کنید.

گل همیشه بهار
گل همیشه بهار

 

 


پارت دوم 

فصل اول