فصل دوم (پارت چهارم)


کاتالوگ گیاهان

در اینجا گیاهانی را خواهید یافت که می‌توانند به راحتی برای اضافه کردن طعم به غذاهای شما استفاده شوند و در مناطق معتدل کشت می‌شوند. در غذاهای مختلف از این گیاهان به روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. برگ‌ها، گل‌ها، دانه‌ها یا ریشه‌ها در بسیاری از موارد خوراکی هستند؛ در برخی موارد برگ‌ها و ساقه‌ها به عنوان “گیاهان پخت‌وپزی” استفاده می‌شوند، به این معنی که آن‌ها جوشانده و به صورت سبزیجات سرو می‌شوند.

 

 

 

 

برگاموت
Monarda didyma

در اواخر زمستان بذر را در داخل منزل کاشته و یا در ابتدای بهار تا میان تابستان به‌طور مستقیم در باغچه کاشته شود. از تکه‌های بریده شده در اوایل تابستان کاشته شود. برگاموت را در خاک با بافت مناسب و خوب زهکشی شده و در زیر آفتاب کامل رشد دهید. روغن‌های آن موجب مقاومت در برابر آفت‌ها می‌شوند. گیاه را در اوایل بهار تقسیم کنید. روزهای گرم تابستان بهترین زمان برای برداشت برگ‌ها و گل‌ها است.

از برگ‌های تازه استفاده کنید و آن‌ها را به تندرستی بپزید یا آن‌ها را به تندرستی به گوشت گوسفند و مرغ اضافه کنید. همچنین میتوانید گل را روی سالادها پخش کنید.

 

برگاموت
برگاموت

 


 

 

 

برگ کاری
Murraya koenigii

در مناطق گرمسیری، بذر را مستقیماً در خاک باغچه حاوی مواد غذایی بیشتر کاشته و یا از تکه‌های بریده نیمه تر در اوایل تابستان کاشته شود. در سایر مناطق، در گلدان‌ها در محیطی گرم و آفتابی در داخل منزل کاشته شود. گیاه تشنه‌ای است، بنابراین آبیاری خوبی را تأمین کنید. برگ‌های تازه تقریباً طول سال در دسترس هستند، به جز در دوره کوتاهی از زمستان.

آن‌ها را در کیسه های یخچالی یا فریزر مناسب نگهداری کنید.

از برگ‌های تازه، خشک شده یا منجمد در کاری های سبزیجاتی، با گوشت یا در خمیر سمبوسه استفاده کنید.

برگ کاری

 


 

 

چتردار شیرین
Myrrhis odorata

بذر را در پاییز مستقیماً در باغ بکارید، یا از برش ریشه در بهار یا پاییز برای رشد استفاده کنید. این گیاه از سایه نور و خاک هوموسی که در جنگل ها پیدا می شود بیشتر خوشش می آید. در بخش سایه بهتر عمل می کند؛ اگر در آفتاب کاشته شود، برگ هایش در تابستان زرد می شوند و در پاییز باز می گردند.

ساقه ها و برگ ها می توانند در هر زمان برداشت شوند. بذرهای تازه را در هنگامی که سبز هستند جمع آوری کنید و بذرهای رسیده را هنگامی که رنگ قهوه ای تیره شده اند خشک کنید.

برگ ها را با میوه ها برای کاهش ترشی مخلوط کنید یا به سالاد و غذاهای تخم مرغ بیفزایید. از بذرهای تازه در بستنی و سالاد میوه استفاده کنید، بذرهای خشک را در دسر و ریشه را رنده کرده یا به عنوان یک سبزیجات پخت کنید.

چتردار شیرین
چتردار شیرین

 


 

 

مورد
Myrtus communis

در بهار برگ‌های نرم و در تابستان برگ‌های نیمه سخت را قطع کرده و در گلدان یا در باغ برای رشد استفاده کنید. این درختچه خاکی با زهکشی مناسب و خاک با بافت متوسط و در نور خورشید کامل بهترین شرایط رشد را دارد. مرتعی کم مراقبت نیاز دارد و می‌تواند در برابر خشکی‌های تابستانی مقاومت کند.

گل‌های باز و توت‌ها را در تابستان برداشت کنید.

گل‌ها را به سالاد (بدون قسمت‌های سبز) اضافه کنید و از توت‌ها برای طعم ملایم پرتقال خود استفاده کنید. پس از خشک کردن توت‌ها، آنها را در آسیاب به‌صورت پودر خشک و خرد کنید.

مورد
مورد

 


 

 

نعناع
MINT

نعناع را در بهار کاشت کنید یا از قسمت ریشه آن برای رشد نهاد برداری کنید. نعناع از خاک حاصلخیز و مرطوب و نور خورشید کامل یا سایه‌ی خفیف در مناطق گرم خوشش می آید. نعناع به‌سرعت از طریق ریشه‌های زیرزمینی گسترش می‌یابد، بنابراین با کاشت آن در گلدان‌ها آن را محدود می کنید. برای برداشت برگ‌ها یا ساقه‌های جوان و تازه از نعناع استفاده کنید. نعناع طعمی برجسته دارد، بنابراین با استفاده کمتر از دیگر گیاهان دیگر، طعم غذای خود را تقویت کنید.

انواع نعناع با طعم خاص، بویی نسبتاً ملایم دارند که به سرعت بخار می‌شوند: آن‌ها را به غذاهای گوشت گوسفندی، لبنیات، سبزیجات، میوه و دسرهای شکلاتی در لحظه آخر اضافه کنید.

نعنای تند - نعنای مراکشی - نعنای شکلاتی
نعنای تند – نعنای مراکشی – نعنای شکلاتی
نعناع زنجبیل - نعناع بیابانی - نعناع زنجبیل - نعناع سیاه
نعناع زنجبیل – نعناع بیابانی – نعناع زنجبیل – نعناع سیاه

 


 

 

شاهی
Nasturtium

بذر را در گلدان یا خاک باغ در ابتدای بهار بکارید. هر دو نوع این گیاه دوست دارند که در محلی آفتابی قرار بگیرند.

برگ‌ها را به میزان نیاز برید.

برگ‌های هر دو نوع کرسی به سالادها طعم فلفلی می‌دهند و به عنوان تزئین خوبی عمل می‌کنند.

شاهی آبدار - شاهی باغ
شاهی آبدار – شاهی باغ

شیسو
Perilla spp

این گیاه باید به عنوان یک گیاه سالانه کاشته شود، زیرا در برابر سرما مقاومت ندارد. بذر را در بهار در داخل گلدان یا پس از اینکه هرگونه خطر از سرما عبور کرد، در فضای باز در یک نقطه آفتابی و با خاکی که خوب زهکش شده کاشته شود. در میان تابستان، به گیاهان کود مایع بدهید. در زمستان یا اگر سرما پیش بینی شود، گلدان ها را به داخل منزل منتقل کنید.

در هر زمان برگ ها یا مهارت های رشد کننده را بچینید و به سوپ نودل، رول های بهاری، ماهی، برنج و غذاهای سبزیجاتی اضافه کنید.

شیسو سبز - شیسو بنفش
شیسو سبز – شیسو بنفش

 


ریحان
Ocimum spp

رشد باید در بهار و طول تابستان در خاک یا گلدان با زهکش خوب صورت گیرد. این گیاه از نور خورشید کامل و رطوبت کافی لذت می‌برد. گیاه بعد از گل دادن، رشد برگ‌های خود را متوقف می‌کند و طعم آن کاهش می‌یابد. بنابراین، به محض ظهور جوانه‌های گل، آن‌ها را بچینید. در میان تابستان، این گیاه بهتر است که با کود مایع تغذیه شود. برای برداشت، ساقه‌های جوان با برگ‌های درخشان آن به میزان لازم برداشته شود.

گوجه فرنگی، به عنوان همراه مناسب آن، باعث افزایش طعم بابونه پس از پخت می‌شود. برای طعم نرم‌تر، بابونه را تازه یا در پایان پخت اضافه کنید.

رحیان لیمویی - رحیان یونانی - رحیان شیرین
رحیان لیمویی – رحیان یونانی – رحیان شیرین
ریحان تایلندی - ریحان بنفش - ریحان مقدس
ریحان تایلندی – ریحان بنفش – ریحان مقدس
ریحان بنفش - ریحان دارچینی
ریحان بنفش – ریحان دارچینی

 

 

 

پونه کوهی و مرزنجوش
Origanum spp

در اوایل بهار، بذر را در گلدان‌ها بکارید، یا در وسط بهار در باغچه و در معرض نور خورشید کامل بکارید. می‌توانید با تقسیم ریشه گیاهان را افزایش دهید . خاک را غنی نکنید؛ خاک فقیر باعث می‌شود که گیاهان بیشتر از روغن‌های آروماتیک که برگ‌هایشان را با عطر و طعم خود برخوردار می‌کنند تولید کنند. در برداشت برگ‌ها را هر زمانی که خواستید بردارید، اما آن‌ها درست قبل از گلدهی بهترین طعم و عطر را دارند.

طعم تند و دلچسب آن، در مواد غذایی و غذاهایی که بیشتر در سبک مدیترانه مصرف می شود – می توان در پیتزا، پاستا، ماهی، گوشت، لوبیا، گوجه فرنگی، بادمجان و کدو استفاده کرد.

پونه کوهی - پونه کوهی یونانی
پونه کوهی – پونه کوهی یونانی
مرزنجوش - مرزنجوش شیرین
مرزنجوش – مرزنجوش شیرین

 


 

 

شمعدانی عطری
Pelargonium spp

گیاه‌های جوان یا بریده شده را در بهار در خاک خوب و غنی شده با کود حیوانی در آفتاب کامل بکارید، پس از گذراندن تمامی خطرات احتمالی یخبندان. گیاهان در مقابل سرما مقاوتی ندارد، بنابراین بهتر است آن‌ها را در طول هوای سرد به داخل منزل منتقل کنید.

برای تشویق به شکوفایی دوباره، گل‌های پژمرده را بچینید. در پاییز ریشه بریدگی کنید.

هر زمانی در طول فصل رشد می‌توان این گیاه را برداشت کرد.

برگ‌ها را برای افزایش طعم به مربا، شربت، چای، کره، اضافه کنید.

شمعدانی شاهزاده نارنجی - شمعدانی با عطر گل رز - شمعدانی با رایحه لیمو
شمعدانی شاهزاده نارنجی – شمعدانی با عطر گل رز – شمعدانی با رایحه لیمو

 


جعفری
Petroselinum spp

این گیاه در سال دوم شکوفا می‌شود، اما برای تولید گیاهان در پیاپی هر سال، بذر باید هر سال در بهار کاشت. جعفری از خاک باغچه‌ای غنی و خوب زهکشی شده و یک نقطه آفتابی را ترجیح می‌دهد. در منتصف تابستان با کود آلی خاک را در اطراف گیاه غنی کنید.

هم ساقه‌ها و هم برگ‌ها می‌توانند به مجموعه‌ای از غذاهای مزه‌بخش از جمله املت‌ها، خوراک نقاشی، ماهی خورشتی اضافه شوند. جعفری به خوبی یخچالی می‌شود اما خشک کردن آن ارزش توجه ندارد.

جعفری فرفری - جعفری صاف
جعفری فرفری – جعفری صاف

 


 

 

انیسون
Pimpinella anisum

در بهار، بذر را در خاکی با زهکش خوب زیر آفتاب رشد دهید. از کاشت  بذر تا رسیدن به میوه حدود چهار ماه زمان می‌برد، بنابراین برای مناطقی که با  آب و هوای سرد طولانی روبرو هستند، مناسب نیست. بهتر است به صورت عمیق و نه چندان مکرر آبیاری شود. در همان زمانی که بذرها رسیده‌اند، ساقه‌ها را بریده و آنها را در کیسه‌های کاغذی آویزان کنید تا خشک شوند.

برگ‌های تازه را خرد کرده و به سالادها و میوه‌ها شیرینی داده و دانه‌ها خوراکی خوبی برای نان، پای سیب، کاری، خوراک ماهی، کیک و غذاهای میوه خشک هستند.

انیسون
انیسون

 

پایان پارت چهار