تاریخچه نحوه گسترش اخبار;

در حالی که امپراتوری ها گسترش پیدا می کردند و تمدن ها گسترش می یافتند، مردم تلاش می کردند تا با استفاده از روش های مختلفی اخبار را گسترش دهند، از پیامبرانی که با اسب سوار شده بودند تا کرایه کنندگان شهری. قبل از اینکه تلویزیون و رادیو اختراع چاپگر باعث ارزان شدن چاپ، و به مردم این امکان را فراهم کرد که خبرهای ملی را در روزنامه های روزانه ارائه دهند. با تشکیل فناوری های امروزی مانند ماهواره های ارتباطی، تلویزیون کابلی و اینترنت، اخبار جهانی اکنون در دسترس هفت روز هفته و 24 ساعت در روز قرار دارد.

 

.
ماشین نوار تیکر تکثیر خبر
ماشین نوار تیکر تکثیر خبر

از ۱۸۷۰ ماشین‌ها خبرهای مالی را روی تکه‌های بلند و باریک کاغذ چاپ کردند که به نوار تیکر معروف شدند و نام خود را به دلیل صدای تیک‌تیک ویژه‌ای که در هنگام چاپ ایجاد می‌کردند، دریافت کردند. این ماشین‌ها زمانی از کار افتادند که تلویزیون و کامپیوتر اختراع شدند و جایگزین آن‌ها شدند.

عکس جدا کننده عنوان

540 قبل از میلاد (خدمات پستی)

امپراطور پارسی کوروش خدمات پستی را برای حمل نامه ها در سراسر امپراطوری بزرگش توسعه می دهد. جانشین او، داریوش، سیستم را بهبود می بخشد و ایستگاه های اسب و سواره را در طول مسیر قرار داد.

کاور تکثیر اخبار با کبوتر

قرن یازدهم میلادی (پست با کبوتر)

کبوترها که در ابتدا توسط مصریان باستان خانگی شده بودند، برای حمل پیام‌ها به خانه از بغداد در عراق امروزی استفاده می‌شدند. این کمک میکرد که ارتباطات در مسافت بلند سریع‌تر انجام شود.

عکس جدا کننده عنوان

قرن 11 (جارچی شهر)

اولین پخش خبرها از طریق جارچیان شهری بود. این افراد با به صدا درآوردن زنگوله ای که در دست داشتند، فریاد می زدن «بشنوید» و اخبار را با مردم به اشتراک می‌گذاشتند. این نقش بسیار حیاتی بود چرا که بسیاری از مردم آن زمان نمی‌توانستند بخوانند.

عکس جدا کننده عنوان

دهه 1440 (چاپخانه)

نوآور و مخترع آلمانی یوهانس گوتنبرگ (Johannes Gutenberg) دستگاه چاپ با قابل حمل را ابداع می‌کند. این باعث ارزان شدن چاپ شد و رسانه و پوشش خبری را با شیوع سریع جزوات انقلابی کرد.

عکس جدا کننده عنوان

قرن 17 (اولین روزنامه ها)

اولین روزنامه در سال 1605 در شتراسبورگ، فرانسه چاپ شد. در 20 سال بعد، روزنامه ها در سراسر اروپا ظاهر شدند. در سال 1618، هلندی ها اولین روزنامه قطع بزرگ یا برودشیت را منتشر کردند.

عکس جدا کننده عنوانسال 1791 (آزادی مطبوعات)

تعهدات اولین اصلاحیه به قانون اساسی ایالات متحده، آزادی رسانه‌ها را تضمین می‌کند. این حق برای گزارش خبر یا به اشتراک گذاشتن نظر بدون سانسور دولت است.

عکس جدا کننده عنوان

سال 1792 (سمافور)

کلود شپ ( Claude Chappe)، مخترع فرانسوی سیستم سمافور را برای ارتباطات نظامی توسعه داد. این سیستم، یک خط از برج‌های قله‌ای با بازوهای محوری است که می‌تواند به موقعیت‌های مختلف منتقل شود تا “کلمات” و “حروف” را نمایش دهد.

کاور عکس Samuel Morse

دهه 1830 ( اخبار تلگرافی)

سموئل مورس (Samuel Morse) تلگراف را اختراع می کند که به وسیله آن امکان انتقال سیگنال های الکتریکی در فواصل بلند وجود دارد. او در ادامه کد مورس را ایجاد می کند که با استفاده از الگوهای نقاط و خطوط، حروف را نمایش داده و پیام ها را از طریق سیم های تلگرافی ارسال می کند.

کاور عکس روزنامه نگار William Howard Russell

سال 1854 (اخبار از جبهه)

جنگ کریمه جنگ اول است که به طور اولیه در رسانه ها مستند شده است، زیرا اولین خبرنگار جنگ، ویلیام هوارد راسل (William Howard Russell) و عکاسان به جبهه می روند تا به طور مستقیم گزارش دهند.

عکس جدا کننده عنوان

سال 1920 ( اخبار رادیو )

یک ایستگاه رادیویی در دیترویت، میشیگان، برنامه خبری رادیویی را که به عنوان اولین برنامه خبری رادیویی شناخته میشود پخش میکند. این امر باعث میشود که ایستگاههای رادیویی بیشتری در سراسر جهان به عنوان یک پلتفرم جهانی دیگر برای به اشتراک گذاری اخبار توسعه یابند.

کاور و عکس گزارشگر Lowell Thomas

سال 1939 (اخبار تلویزیون)

اولین خبر شبانه ملی با اقتصاد رکورد دار در آمریکا توسط تلویزیون پخش شد. مجری لول توماس (Lowell Thomas) با انتشار داستان‌های مثبت در پایان هر برنامه، امیدواری را به مخاطبان منتقل کرد.

عکس جدا کننده عنوان

سال 1958 (پروژه اسکور SCORE)

آمریکا پروژه SCORE راه‌اندازی می‌کند، اولین ماهواره ارتباطی. تا دهه ۱۹۶۰، ماهواره‌های ارتباطی قادر به انتقال پخش تلویزیونی از رویدادهای بزرگ مانند مراسم خاکسپاری جان اف کندی به سراسر جهان خواهند شدند.

کاور و عکس اولین فرد شبکه تلوزیون Ted Turner

سال 1976 (اولین شبکه تلویزیون کابلی)

تد ترنر (Ted Turner) کارآفرین آمریکایی شبکه تلویزیونی کابلی از طریق ماهواره راه اندازی کرد. چهار سال بعد، شبکه خبری کابل نیوز نتورک (CNN) را تأسیس کرد که اولین شبکه تلویزیونی 24 ساعته جهان است.

عکس جدا کننده عنوان

سال 1980 (اولین روزنامه اینترنتی)

اولین روزنامه آنلاین در ایالات متحده راه‌اندازی شد. روزنامه کلمبوس دیسپچ (Columbus Dispatch)، کاربران را برای دسترسی به اخبار روزانه از طریق کامپیوتر خانگی خود، به ارائه ۳۰۰ کلمه در دقیقه ۵ دلار در ساعت نرخ تعریف کرد.

عکس جدا کننده عنوان

دهه 2000 (خبرنگاری شهروندی)

صعود اینترنت امکان آپلود وبلاگ‌های شخصی، تصاویر، فیلم‌ها و اخبار را به هر شخصی که دسترسی به اینترنت داشته باشد فراهم کرده است، که در یک جنبش به نام روزنامه‌نگاری شهروندی شناخته می‌شود. به اشتراک گذاشتن نظرات در اینترنت به شیوه‌ای شایع‌تر تبدیل شده است.

عکس جدا کننده عنوان

سال 2011 (هر کجا که هستید)

سی‌ان‌ان اولین سازمان خبری است که پوشش خبری ۲۴ ساعته خود را به صورت آنلاین و از طریق برنامه‌های موبایل، به نام اپلیکیشن‌ها، پخش می‌کند. این بدان معناست که اخبار جهانی از این پس در هر مکان و زمانی در دسترس خواهد بود.